Światło

Kryteria wyboru oświetlenia
Oświetlenie główne w gabinecie to lampy umieszczone na suficie
Dla większości gabinetów wystarczy jedna 4-ro lub 6-cio świetlówkowa oprawa umieszczona tak by głowa pacjenta była objęta światłem padającym prostopadle od lampy.
Zdecydowanie lepsze warunki świetlne otrzymujemy od kilku sufitowych źródeł światła. Idealnym rozwiązaniem jest system oświetleniowy składający się z trzech dwuświetlówkowych opraw „światła dziennego” rozmieszczonych nad unitem w kształcie litery U. Mimo, iż nad głową pacjenta w tym rozwiązaniu brak jest silnego źródła światła to zapewniony jest równomierny rozkład światła na stosunkowo dużej powierzchni obejmującej pole pracy i pozostałą część gabinetu

W miarę możliwości w całym pomieszczeniu oświetlenie o tej samej barwie
Dotyczy to głównie gabinetów jednostanowiskowych o powierzchni powyżej 15 m2.
poczekalnie i pomieszczenia sanitarne – oświetlenie o barwie ciepło białej,
gabinety – oświetlenie o barwie światła dziennego

Zapewnienie wymaganego natężenie światła.
Wartość natężenia oświetlenia zależy od mocy źródeł światła, ich rozmieszczenia i wysokości zamocowania nad oświetlaną powierzchnia. O ilości i rozmieszczeniu punktów świetlnych na suficie decyduje powierzchnia i wysokości gabinetu oraz położenia unitu.
Racjonalnym rozwiązaniem jest stosowanie opraw wyposażonych w regulację światła. Umożliwia to zachowywanie optymalnych warunków świetlnych przez cały dzień pracy.

Zachowanie rozsądnych różnice ilości światła w sąsiadujących pomieszczeniach.
Częste przechodzenie z pomieszczeń ciemnych do jasnych lub odwrotnie
(np. gabinet zabiegowy i recepcja) czy przemieszczanie się w obrębie pomieszczenia o dużych różnicach w natężeniu światła powoduje silne procesy adaptacyjne oczu. Długotrwałe przebywanie w takich warunkach sprawia, że oczy powoli zatracają zdolności akomodacyjne i nabywają przyzwyczajenia do nie ostrego widzenia.